انتخاب لوستر و 4 نکته ای که باید حتما قبل از انتخاب لوستر بدانیم

4 نکته که حتما باید قبل از انتخاب لوستر بدانید

چکیده مطالب

انتخاب لوستر و 4 نکته ای که حتما باید قبل از انتخاب لوسـر بدانید در زیر به آن اشـاره خواهیم کرد اما آن چیزی که باید اول از همه بدانید اسـتفاده از لوستر فقط محدود به سالن پذیرایی یا آشپزخانه نمی‌شود. قسمت‌های مختلفی از خانه یا محل کار هستند که با انتخاب صحیح یک لوستر مناسب، تغییر شگرفی می‌کنند.

لوستر دیگر تنها یک ابزار روشنایی نیست، بلکه از شروع مدرنیته تا کنون، انواع مختلف  لوسـر  به یک شیء تزئیـنی زیبا مـبدل شده‌اند که با نصـبشان چیدمان خانه یا هر محل دیگری تکمیل خواهد شد.

در گذشـه، از لــوستـرها به عنوان نگه‌دارنده شمع اســتفاده می‌شد که اغلب نیز در مـکان‌های عمومی همچون کلـیسا دیده می‌شدند. با اختـراع بـرق، استفاده از آنها آسان شد و شکل و ظاهر لوسترها تغییر کرد. تا بدان جا که در حال حاضر بیش از صدها مدل مختلف از این منابع روشنایی در دسترس ما قرار دارند. لوسترها سبک شخصی و سلیقه شما را به نمایش می‌گذارند و اگر دقت کنید، این منابع روشنایی چشم نواز، ساده‌ترین راه برای تغـییر در فضای شما هستند.

اما انتخاب و خرید لوستری مناسب که فضای شما را کامل کند نیاز به در نظر گرفتن چند نکته دارد:

سبک و مدل لوستر چگونه باشد؟

سبک و مدل لوستر یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. قبل از بررسی ابعاد فنی لـوسـر، مشخص کنید که سـبک چیـدمان منزلتان، سنتی است یا از چیدمان مدرن برای طراحی داخلی و دکوراسیـون منزل لذت می‌برید. شاید هم برای اتـاق پذیرایی و بخش‌های دیگر مــنزلتـان تلفیقی از سبک مدرن و سنتی را می‌پسندید. در هر حال قبل از شروع فرایند خرید، باید تصمیم نهایی را برای سبک چیدمان گرفته باشید.

اندازه لوستر مناسب فضا چقدر است؟

فضــیی کوچک به یک لـوسـتر بزرگ نـیاز ندارد. آویـختن یک لـوسـتر کوچک به سـقف یک فضای بزرگ هم چندان جالب نیست. پس حواسـتان باشد که تناسب اندازه لوستر با محیط را در نظر داشته باشید. از ابعاد زیبایی‌شـناختی هم که بگذریم، روشن کردن تعـداد زیادی لامـپ در زمانه‌ای که مــدام شعار «لامپ اضافی خاموش» سر داده می‌شود اصلا کار درستی نیست. از طرف دیگر، نور کم هم برای اتـق‌های بزرگ، فضا را دلگیر می‌کند. اگر چشـم‌ها را هم ضعیف نکند قطعا فضا را گرفته و دلگیر خواهد کرد.برای اینکه بدانید چه لوستری و با چه ابعاد و اندازه‌ای برای منزلتان مناسب است.

اگر اتاق شما كوچك‌تر از 3×3 متر است، عـرض لـــوستر بايد بين 43 تا 50 سانتي‌متر باشد. اگر اتاق شما حدود 4×4 متر است، عرض لـوسـتر بايد حدود 60 تا 70 سانتي‌متر باشد و اگر اتاق شما حدود 5/4×5/4 متر است، عرض لوستر بايد بين 65 تا 82 سانتي‌متر باشد.

 

رنگ لوستر را از چه طیفی انتخاب کنم؟

لوستر از آن دسته لوازمی نیست که مدام برای تنوع عوض شود. پس بهتر است در انتخاب رنگ آن به سراغ گزینه‌هایی بروید که با رنگ‌های مخـلف به خوبی هماهـنگ می‌شوند. مثلا شـاید شما در طی چند سـال، پـرده‌ها، کـوسـن، رومبــی و… را عوض کنـید اما امکان اینکه فکـرتان به ســراغ تعـویض لـوسـتر بیفتد خیلی کم است. پس بهتر است رنگی را برای لوسترتان انتخاب کنید که به سادگی با عموم طیف‌های رنگی هماهنگ و چشم‌نواز می‌شود.

لامپ‌های لوستر باید چطور باشند؟

انتخاب لوستر

لامپ‌های لـوستر نبـاید مدل خیلی عجیب و غریبی داشته باشند. در این صورت اگر یکی از آنها آسیب ببیند، تهیه نمــونه آن سخـت می‌شود و جـای خالی لامپ مانند دندانی که افتاده باشد، ظاهر لوستر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این هم ایده بدی نیست که در انتخاب نوع لامپ لـوســر ترکیـبی از لامپ‌های آفتابی و مهتابی را در نظر داشته باشید. می‌گویند تلفیق نــور زرد و سـفید در یک فضا، روشــنایی مناسـب‌تــری ایجاد می‌کند. در صورتی‌که بیشتر جنبه تزئینی لوستر برایتان اهمیت دارد، انتخاب لوستری با تعداد لامپ‌های کمتر هم منطقی است. بسیاری از خانه‌ها دارای چراغ‌های هـالـــوژنی هستند که در سقف کار گذاشته شده و در نتیجه خلأ نور و روشنایی را به کمک لوستر رفع نمی‌کنند.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

روشنایی رنگین کمان وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *